Úvodní stránka Novinky Přesný drsnoměr DH7

Přesný drsnoměr DH7

(2.5.2006) Švýcarský výrobce Asmeto první použil v roce 1995 magnetickou Hallovu sondu s vysoce lineárním analogovým signálem na převodník drsnoměru. Přesný snímací princip tvoří základ stavebnice přístroje pro měření drsnosti povrchu v provozu i na kontrolním pracovišti řízení jakosti. Nově umožní i měření tvaru povrchu.

Pro jednoduchá rychlá provozní měření slouží příruční pouzdro s klávesnicí, displejem a tepelnou tiskárnou, ke kterému je kabelem připojena snímací hlava. Nejjednodušší snímací hlava VH umožňuje měřit drsnost bez stativu. Hlava VH má výkyvné raménko s robustním diamantovým hrotem s poloměrem 5 µm, které se při měření automaticky posouvá v ochranném pouzdru. Pouzdro plní při jednoduchém měření na přístupném povrchu funkci stativu. Vztah povrchu k základní ploše určuje standardní klouzátko umístěné u hrotu na konci raménka.

Drsnoměr odfiltruje změřený průběh nastaveným způsobem, vyhodnotí drsnost podle zvoleného standardu, graficky zobrazí průběh a vytiskne záznam. Má paměť pro uložení 25 měření. Provozní sestavu s hlavou VH lze použít s několika dalšími raménky vybavenými klouzátky. Připojením složitější hlavy VHF se použitelnost drsnoměru rozšíří pro další aplikace se stativem. Stativ umožňuje měření s řadou speciálních ramének bez klouzátka. Vztah povrchu k základní ploše se vytváří uvnitř hlavy.

Můžeme měřit v dírách od Ø 1,5 mm, v drážkách šířky 1 x 1,5 mm, v hloubce do 130 mm, na vypouklých a dutých plochách včetně kuliček, na stěnách zužujících se drážek, boky zubů od modulu 1,5 mm a hřídele a dráty pod Ø 1 mm.

Program Diasoft lze použít s nasazením připojeného PC. Umožňuje tisknout oficiální protokoly, zobrazovat upravené měřené průběhy, porovnávat výsledky různých měření. Program rozšiřuje oblast použití drsnoměru z oblasti měření drsnosti do oblasti měření tvaru povrchu, a to až do délky 15 mm a výšky 6 mm. Je tak možno kontrolovat tvar drážek, zápichů a žeber. Pro měření slouží raménko s úhlem náběhu 77°, které se může během pohybu po povrchu sklouznout po sestupné hraně o úhlu do 88°. Metoda jednoduše řeší kontrolu drobných oblých a šikmých tvarů.

Příslušenství umožňuje použití drsnoměru na kontrolních pracovištích v laboratorních podmínkách, kterým odpovídá i přesnost měření. Základní deska 190 x 300 mm z povrchově tvrzené hliníkové slitiny je opatřena stativem pro upnutí bloku snímače, vysokým 250 mm. Křížový stolek se zdvihy 25 mm a 25 mm se kombinuje se svěráčkem se čtyřmi prizmatickými čelistmi pro upnutí měřeného dílce. Vyrábí se stolek pro radiální měření drsnosti vnitřního a vnějšího povrchu trubek.

Rozšíření aplikací umožňuje 15 různých vyměnitelných měřicích ramének.


Novinka souvisí s produkty:


Tisk   |   Kontakty   |   Mapa stránek   |   webdesign: NETservis s.r.o.

© 2006 UZIMEX PRAHA, spol. s r.o.   |  www.uzimex.cz